Egymást segítő fogaskerekek

Egymást segítő fogaskerekek

Hiszek az emberekben. Hiszem, hogy az ember képes akként változtatni, hogy figyelembe veszi az íratlan szabályokat. Hiszem, hogy a változtatások után képes objektívebben szemlélni újonnan létrehozott valóságát. Hiszem, hogy az embert nem csak saját, hanem mások élete és fejlődése is motiválja. Hiszem, hogy képes másokért is tenni, küzdeni, tanulni, tapasztalni. A tapasztalatokból tudást felépíteni, majd azokat hitelesen átadni.

Naivitásból vagy meggyőződésből állítok ilyesmit? Nem gondolom. Inkább elsődleges hitnek nevezném. Tudom, mert elhiszem és tapasztalom, hogy minden ember összekapcsolódik, ezért hatással van egymásra, mint a végtelen számban egymásba fonódó fogaskerekek.

A fogaskerekek leküzdhetetlen feladata, hogy végezzék dolgukat mindaddig, amíg csak tart az idejük. „Munkájuk” során minden egyes fogazat egy másikkal érintkezik, amely forgás közben új nézőpontokat eredményez, ezért különböző rálátást nyújt a világra, melyből tapasztalatokat szereznek. A zavartalan forgás azonban akkor működik, ha az összes fogaskerék egyszerre veszi föl a ritmust és a megfelelő forgásirányt.

Szeretnék bemutatni valakit, a fizikai „működésvezetőt”, akit Egónak hívnak. Ő a főnök. A döntések meghozataláért ő felel. Tevékenységében kellemes, kiszámítható tapasztalatokkal gazdagodhat, ha betartja a szabálykönyvet, amely használati kézikönyvként is szolgál, melyben többek között ez áll: „az irányítás és a működés akkor zavartalan, ha a vezető elfogadja a működési szabályzatot, azoknak megfelelően cselekszik.” Egót viszont hajtja a kíváncsiság, ezért kísérletezésbe kezd. „Vajon mi történik akkor, ha kissé lassabbra veszem a tempót? Mi lesz, ha fölgyorsítok? Előfordulhat valami váratlan, ha hirtelen irányt változtatok, vagy egy percre megállok? Mit szólnának ehhez a többiek? Várjunk csak! Én vagyok a főnök, ezért azt teszek, amit csak akarok” – és e kijelentésével megírja saját kivitelezésű törvénykönyvét, fittyet hányva a működési szabályzatra. Először csak fokozatosan lassít, majd hamar újra fölveszi a megszokott tempót, de látszólag nem történik semmi. Ezután kissé gyorsulni kezd, de a többiek szó nélkül azt teszik, amit ő.
Hirtelen erőteljesen gyorsít, majd váratlanul megáll, ezzel másokat is erre kényszerítve. Néhányan szótlanul viselik, mert elfogadják vezetőjük döntését. Többen megsérülnek, a hirtelen súrlódás következtében fogazataik deformálódnak. Tőle távolabbi, kisebb fogaskerekek teljesen tönkremennek. Sokan fölháborodnak körülötte, és a mielőbbi újraindulást szorgalmazzák. Kisebb számban lelkes gondolkodókra is akad, akik az új helyzethez alkalmazkodva próbálják kihozni abból a pozitívumot.
Egóra hatással van a végeredmény és a számtalan új reakció. Tettét jónak értékeli, mert önmagának és másoknak is megfelelő magyarázattal tud szolgálni. Gondol egyet és kiadja a parancsot, miszerint ismét visszaállhat a megszokott rend. De nem sikerül mozgásba lendülnie, mert néhányan már egyáltalán nem tudják ellátni feladatukat. Egó ezt mindössze részben veszi észre, mert nem lát rá az összes fogaskerékre. Olvasott arról a szabálykönyvben, hogy megszámlálhatatlan a számuk, de távol vannak, ezért sokszor tudomást sem vesz létezésükről.
A forgás lassan újra beindul, majd egy pillanatban mindenki hirtelen megáll, és ellenkező irányba, eszeveszett gyorsasággal kezdik meg mozgásukat. Egó kénytelen ehhez alkalmazkodni, de mélyen fölháborodik! Hát ez meg mi? Mi történik itt? Mit csináltok?
Hamarosan eljut hozzá a hír: „a szomszéd főnök ezt a parancsot adta ki.”
– „Főnök? Milyen főnök? De hát én vagyok az egyedüli főnök!”

Be kell látnunk, hogy mindannyian kapcsolódunk egymáshoz, ezért minden tettünkkel hatást gyakorlunk a körülöttünk élő emberekre és közvetett környezetünkre is, akárcsak a fenti fogaskerekek. Döntéseinkkel és tetteinkkel ezért azok életére is hatunk, akikre közvetlenül rá sem látunk. A fogaskerekek legközelebbi kapcsolódási pontjai a családunk és közvetlen környezetünk. Ők azonban szintén kapcsolódnak másokhoz, akik újfent másokhoz és így tovább. Ebben a mátrixban egy – egy esemény, közvetlen környezetünkön kívül másokat látszólag kevésbé érint, de ez mindössze részben igaz. Lesz ugyanis olyan ember, akinek egy kisebb váratlan esemény is elég ahhoz, hogy az teljességgel átírja addigi életét.

Nem lehet figyelmen kívül hagynunk azt a tényt sem, hogy döntéseink milyen jellegűek. Az asztrológia nagyszerű módon képes elkülöníteni az események jellegét, azokat a Test (ösztön) – Lélek – Szellem szintjéhez kapcsolva. Ez nem minősítést takar, mindössze iránymutatást, hogy az esemény, melyet létrehoztunk döntésünkkel, hová sorolható.

Amennyiben arra törekszünk, hogy a másik embert segítsük, az egységet erősíthetjük, hiszen tudjuk, hogy boldogságunkhoz nélkülözhetetlen a másik emberrel való együttműködés. Ilyen módon kiszámíthatóvá, beláthatóvá tehetjük a „fogaskerekek összehangolt munkáját”. A “főnök” felelősségteljes döntéseivel erősíteni fogja a rendszert, amely pozitív történéseket hoz magával. Ekként a legtávolabbi fogaskeréknek sem eshet bántódása, legalábbis Egó helyes döntéseinek eredményeként nem. Ha fölismerjük döntéseink szintjét, a többi ember életére nézve azonnal láthatóvá válik azok végkifejlete.

Néhány hónappal ezelőtt beszélgettem egy vendégemmel, aki elmesélte, hogy befektetésként lakásvásárlásra készül, majd ki szeretné adni azt albérletbe. A nő korán elvált, párja évek óta nincs. 2 gyermeket nevelt föl, akik egyetemisták, ezért néhány éve elköltöztek édesanyjuktól. Születési képlete alapján látható, hogy a lakásvásárlást egója szeretné, de sorsára nézve hosszú távon az a pozitív, ha gyermekeit beavatja, és velük együtt, felelősségteljesen döntenek a lakásvásárláson. Érdeklődtem, hogy ők mit szólnak ehhez? Válasza ez volt: „meg sem kérdeztem őket, mert ez az én dolgom, a gyerekeknek ehhez semmi közük. Legfeljebb annyi, hogy majd később örülhetnek, mert ők öröklik, bár nem látom azt, hogy nekik ez számítana majd valamikor, mert mindkettő nagyon ambiciózus és jó szakmájuk lesz.” Az Egó nevű vezető színre lépett, és ez által mozdítja a többiek sorsát akkor is, ha ezt nem akarja átlátni. A hölgy eddigi életútjában megmutatkozik, hogy olyan helyzeteket célszerű létrehoznia, ahol érezheti saját nélkülözhetetlenségét (ez az ő szabálykönyve). Az egyedüli élet és az olyan jellegű célok, melyek nem ezt szolgálják, fölébresztik a benne szunnyadó „Egót”.
Kérdés, hogy mit okoz mások sorsában „szabálykönyve” fölülírása által. A képletelemzés keretében ez természetesen megmutatkozik.

Egónk rendkívüli segítő tud lenni abban az esetben, ha saját kereteiben látja meg a teljességet és a boldogságot. Ártani is képes azonban önmagának és másoknak is, ha önálló utakra törekszik, nem törődve a körülötte élők sorsával.
Eseményeknek azokat a változásokat nevezzük, amelyeket mi hozzuk létre és másokra hatnak, míg történéseknek azokat, amit mások hoznak létre, de ránk hatnak. Pozitív események azok, amelyekben fölvállaljuk a felelősséget saját cselekedetünkért és másokért.

Hiszem azt, hogy minden ember képes lehet felelősségteljes cselekedetek fölvállalására, melyek eredménye az aktív, de zavartalan működés. Ha mi így teszünk, nagy eséllyel tovább látunk a közvetlen környezetünkön és a „szomszéd főnök” is ekként irányítja majd életét. Ha azonban mégis váratlanul irányt akarna változtatni, azt észre fogjuk venni, mert kitágul a látókörünk.

“Mindennek eljön a maga ideje. Mindennek meg van a maga rendje.” – az általunk gyakran használt mondatok mögött sokkal mélyebb mondanivaló rejlik, célszerű elgondolkodni rajtuk. 

Ha úgy érzed, elakadtál sorsod föltérképezésében, vagy csak egyszerűen kíváncsi vagy arra, hogy mely döntésed kire és miként hathat, írj nekem, szívesen elkészítem egyéni elemzésed.

 

[fblike]

 

Ősz: kapcsolataink nyugalmi időszaka

A természet változatos színeivel jelzi, hogy az őszi hónapokban járunk. Az anyaföld készülődik az álom időszakára, „leveti ruháit”. Az időjárás hidegebbre fordul, esős, ködös, szeles időszakok követik egymást. A betakarítás időszaka is lassan véget ér. Szervezetünk szívesen működik együtt a természettel (feltéve, ha hagyjuk). Fizikailag fáradékonyabbá válunk, több pihenést igénylünk és a befelé fordulás igénye ... Olvass továbbŐsz: kapcsolataink nyugalmi időszaka

Close